Поводження з люмінесцентними лампами
Поводження з люмінесцентними лампами
Люмінесцентні та інші лампи, що мають ртутне наповнення (газорозрядні, дугові розрядні, енергозберігаючі) – газорозрядне джерело світла, в якому електричний розряд в парах ртуті створює ультрафіолетове випромінювання, що перетворюється у видиме світло за допомогою люмінофора. Окрім безлічі переваг, такі лампи мають суттєвий недолік – хімічна небезпека (вміст ртуті у 1 лампі від 2 до 70 мг). При розгерметизації корпусу ртуть у вигляді газу відразу з’єднується з повітрям, і при контакті з органами дихання може викликати отруєння. Накопичуючись в організмі ртуть уражає центральну нервову систему, печінку, нирки, дихальні шляхи. Пари ртуті дуже отруйні. За класом небезпеки ртуть належить до першого класу, тобто вважається надзвичайно небезпечною хімічною речовиною. Гранично-допустима концентрація парів ртуті, в тому числі з’єднань ртуті становить 0,0003 мг/куб.м.
Основним законом, що визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов’язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на довкіллята здоров’я людини на території України є закон України «Про відходи». Відповідно ст. 1 ЗУ «Про відходи», відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Люмінесцентні лампи та відходи, які містять ртуть, інші зіпсовані відпрацьовані класифікуються згідно з Класифікатором відходів ДК 005-96 під номером 7710.3.1.26 . Згідно з Додатком Ж Класифікатора, належать до токсичних відходів 1-ї групи (код 1.19.00).
З метою екологічного поводження з ртутомісткими лампами які вийшли із ладу, фізичними і юридичними особами необхідно дотримуватись умов безпечного збирання, зберігання і передачі відходів організаціям які мають відповідну ліцензію у сфері поводження з небезпечними відходами.
Що робити, якщо розбилась ртутналампа?
1. Відкрийте вікна, щоб провітрити приміщення. Приміщення має провітрюватися не менше 1 години.
2. Одягніть гумові рукавички та зберіть видимі осколки лампи. Дрібні шматочки скла збираються за допомогою мокрої ганчірки або вологої серветки. Після прибирання, помістіть всі залишки в герметичний поліетиленовий пакет.
3. Зробіть вологе прибирання мильно-содовим розчином або хлорвісним миючим засобом.
4. Віднесіть осколки до пункту утилізації.
Що робити, якщо розбився ртутний термометр?
1. Одягніть гумові рукавички та зберіть осколки термометра, помістивши їх у поліетиленовий пакет (або зіп-пакет), який можна герметично закрити.
2. Часточки ртуті зберіть в невелику кульку, використовуючи скребок або шматок картону. За допомогою груші, піпетки, вологої серветки, ртуть збирається на вологий паперовий рушник, який необхідно загорнути і покласти у поліетиленовий пакет (або зіп-пакет).
3. Зробіть вологе прибирання мильно-содовим розчином або хлорвмісним миючим засобом.
4. Після прибирання приміщення провітрюйте протягом 24 годин.
5. Віднесіть зібрані осколки термометру та ртуть до пункту утилізації.
Зверніть увагу!
·Не збирайте осколки розбитої енергозберігаючої лампи, ртутного термометру та ртуті віником або пилососом.
·Не виливайте ртуть у каналізацію.
На території КП «Кременчуцьке КАТП 1628» працює пункт приймання люмінесцентних ламп та термометрів. Відходи приймаються у заводській або іншій безпечній упаковці.